Haber

Belçika’da zorunlu cinsel eğitim yasalaşıyor

Belçika’da ilk ve orta okullarda zorunlu cinsel eğitim, Fransızca konuşan topluluğun hükümeti olarak biliniyor. Wallonia-Brüksel Federasyonu Parlamentosu’yılında yapılan oylamayla madde haline geldi.

Karar taslağı oybirliğiyle kabul edilirken, oylamada yalnızca üç milletvekili çekimser kaldı.

Tasarı öğle saatlerinde parlamento önünde çoğunluğu Müslüman olan dinleyicilere sunuldu. yüzlerce insanTarafından protesto edildi.

Belçika’daki Müslüman toplumunu temsil eden kuruluşlar ortak açıklama yaparak hükümetin bu kararının aile eğitiminin evrensel ve dokunulmaz maliyetlerine aykırı olduğunu belirtti. Açıklamada, “Bu program, küçük ve hatta çok küçük çocuklara ileteceği mesajlarla ilgili büyük endişeleri artırıyor. “EVRAS programının dini özgürlükleri ve ebeveynlerin çocuklarının eğitimini kendi inançları doğrultusunda yönlendirme haklarını da aşındırabileceğinden endişe duyuyoruz.”ifadeler kullanıldı.

Belçika’da tüm sınıflara cinsellik eğitimi verilmesini zorunlu kılan düzenleme 2012’den itibaren Uzun zamandır ortalıkta dolaşıyordu ama şu ana kadar uygulama okulların inisiyatifine bırakılmıştı. Yeni karar taslağı, her ilkokul 6. ve ortaokul 4. sınıf öğrencisinin bu dersleri almasını zorunlu kılıyor.

haberortakoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu