Haber

CHP Açıkel’den Hükümete Deprem Eleştirisi: “Cumhurbaşkanı’nın ağzından herkesin tek bir söze ve direktife baktığını gördük”

AKP, CHP, HDP, MHP ve UYGUN Partisi; Kahramanmaraş’ta 11 ilde yıkıma neden olan depremlerin sonuçlarının araştırılması için verilen Meclis Araştırma Önergesi birleştirilerek görüşülmeye başlandı. CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, “7’nci madde ne diyor biliyor musunuz? Buradan size okuyayım; ‘Afet bölgelerinde veya çevresinde bulunan ordu, jandarma, kıta birlik ve kurum komutanları, valilerin kendilerinden istediği yardımı yapmakla yükümlüdür. veya üstlerinden emir beklemeden kaymakamlar. .’ Burada soruyorum, bu 11 vali orduya talimat verdi mi, verdiyse belgeler nerede, vermediyse neden vermediler, ordu neden harekete geçmedi?” CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel, “Bakanlıklar arasında kopukluk, uyumsuzluk gördüğümüzü, AFAD, Kızılay, Türk Silahlı Kuvvetleri gibi güzide kurumlarımızın iş ayağının kesildiğini üzülerek belirtmek isterim. İçi boş, vasıfsız ekiplerin ortasında kurumlarımız uyum içinde çalışamıyor. Herkes Cumhurbaşkanı’ndan bahsedecek. Bir tek söze, direktife baktığını gördük” dedi.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 ilde etkili olan depremlerle ilgili olarak tüm partiler grup halinde TBMM Başkanlığı’na Meclis Soruşturması önergesi verdi. Tüm teklifler birleştirildi ve tartışıldı.

“HAYATA GEÇMEZSE, YASAL ÇALIŞMALAR YAPILMAZSA, ÖNLEMLER ALINMAZSA…”

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, “Bir jeoloji mühendisi olarak alnımız kırıldı. Tam 5 buçuk ay deprem komitesinde 500 sayfa ürettik. Temmuz 2021. Bir komite daha kurarak ne elde edeceğiz söyler misiniz? Bir bir komisyon daha, bir komisyon daha, yönetim kurulu hala… Uygulanmazsa, yasama faaliyetleri kurulmazsa, tedbirler alınmazsa, sadece onbinlerce insanın ölümüne bakacağız. yaralar kadar yan.”

“KONUŞMADAN ÖNLEM ALMAYACAĞIZ”

Saat 04.17’de meydana gelen depremde evinde olduğunu söyleyen Şevkin, “Jeoloji mühendisi olarak bağırıyorum, oradaki enkaza gittiğimizde sadece yıkılan binaları değil yıkılan halini gördük. Karşılaşmadıkça önlem almıyoruz yeter artık ilkokuldaki çocuklar bu haritayı kullanıyor hatta ezberledi artık ilkokul çocukları biliyor ki ülkemizin 24 ili 500 den fazla köyü ve daha fazlası 105’ten fazla ilçe direkt fay zonları üzerinde. Bunları taşıyın dedik. Burada fay kanunu teklifinde bulunduk, sizin oyunuzla reddedildi” diye konuştu.

“BU 11 VALİ ORDUYA TALİMAT VERDİ Mİ?”

Şevkin, 7269 sayılı Afet Kanunu’na atıfta bulunarak, “7’nci unsur ne diyor biliyor musunuz? Şuraya okuyayım; ‘Afet bölgelerinde veya çevresinde ordu, jandarma, kıta birlik ve kurum komutanları, mülkündekiler, valiler. veya kaymakamlar kendilerinden istenen yardımı sağlarlar, bunu amirlerinden emir beklemeden yapmak zorundadırlar.’ Burada soruyorum, bu 11 vali orduya talimat verdi mi, verdiyse belge nerede, vermediyse neden vermediler, ordu neden harekete geçmedi, çok açık, açın” dedi.

“HALKIM VE ÜLKEM ADINA ŞEVKİN BEYE TEŞEKKÜR EDERİM”

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, önerge üzerine aldığı konuşmada Şevkin’e, “Benden önce söz alan Adana Milletvekilimiz Sayın Müzeyyen Şevkin’e halkım ve ülkem adına teşekkür ediyorum. Teşekkür etti.

“YETKİLİNİN SORUMLULUĞUNU, UTANÇSIZLIĞINI, İKİNCİLİĞİNİ, FARKINDA OLMADIĞINI, HAMAJI, İSTİSMARINI GÖRÜYORUZ”

Baltacı, “Deprem olduğunu duyar duymaz yola çıktık. Ancak Antakya’ya 24 saatte ulaşabildik. Bölgede çok şey gördük. Acıyı gördük, yıkımı gördük, yıkımı gördük.” çaresizliği gördük, vahşeti gördük, kefensiz gömülen ölüleri gördük, toplu mezarları gördük, kaosu gördük, kaosu gördük… “Gücünüzü geç de olsa gördük. Bu gücün kibrini ve utanmazlığını gördük. İkiyüzlülüğünü, dar görüşlülüğünü, yiğitliğini ve istismarını gördük. Ama her şeye rağmen yüreği, direnişi ve dayanışmayı gördük” dedi.

“İstifa etmeniz, utanmanız, sorumlu hissetmeniz için yüzyılın felaketinin propagandasına gerek yok”

CHP’li Baltacı, dün sabah Yunanistan’da meydana gelen tren kazasını hatırlatarak, “38 kişi hayatını kaybetti. Ulaştırma Bakanı istifa etti. İstifa etmenize, istifa etmenize, utanmanıza, kendinizi sorumlu hissetmenize gerek yok. asrın felaketi.Binlerce insanın ölmesine gerek yok.Biraz vicdan lazım.AKP hükümetini “Vicdan var” sözleriyle eleştirdi.

“ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARINI DÜZENleyemeyen AFAD BAŞKAN VE YÖNETİCİLERİ İLE İÇİŞLERİ BAKANI’NDAN HESAP ALALIM”

Baltacı, ‘Helal’ tartışmalarına ilişkin şunları söyledi:

“Helâl mi istiyorsunuz? Samimi iseniz bizim yapabileceğimiz bir tek şey var. Depremzedeler battaniye bulamazken, arama kurtarma ekipleri sokakta yatarken biz çadır stoklarını, Kanımızı satanlar Kızılay Önderinden ve yönetimden hesap sorsun.Türkiye’nin fay hatları üzerine kurulu olduğunu bile bile tonlarca rapor varken bunu yapmak lazım.Bunu yapmayan AFAD Başkanı ve yöneticilerini,İçişleri Bakanını tutalım. hazırlık yap, arama kurtarma çalışmaları yap, hesabını sor… Yapıldığını hemen anlayan ama moloza dönen eski ve yeni binalara denetim getirmeyen Çevre ve Şehircilik Bakanı’ndan hesap soralım.

“BATTANİYELERİ BEKLİYORUZ, ‘AK PARTİ’ AMBLEMİNE UYGUN HALKTAN HESAP ALALIM”

En ihtiyacımız olduğu anda bir mesaj, bir tweet, bir ses bandı daraltma talimatı veren Bağlantı Liderine soralım, hesap soralım. Yolları açık tutamayan, arama kurtarma ekiplerinin, iş makinelerinin, yardım tırlarının ulaşımını sağlayamayan Ulaştırma Bakanı’ndan hesap soralım. En ihtiyacımız olduğu zamanda asker sevk etmeyen ve gönderemeyen Milli Savunma Bakanı’ndan hesap soralım. Cumhurbaşkanının onayı olmadan arama kurtarma ekiplerini şehre getiremeyen, devleti parti devlete çeviren, işlemez hale getiren kaymakamdan, validen, 38 milyar doları aktaranlardan hesap soralım. Deprem Vergisi iki şekilde yandaşlarına, bir de insanlar enkaz altında ölürken not tutmakla meşgul olanlar. Millet battaniye beklerken yardım kolilerine ‘AK Parti’ amblemi koyanlara soralım. İnşaat çetelerinin yargılanmasını sağlayalım.”

“BU İNSANLARIN ONURU İÇİN HER ZAMAN ÖLMEK NEDEN HER ZAMAN TEK BAŞINA BIRAKILIYOR?”

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, “Neden bu milletin kaderinde hep ölmek ve hep yalnız kalmak var. Neden bu ‘kader planı’ 9- Japonya ve Şili gibi ülkelerde değil de bizde yok? Nerede yanlış yapıyoruz ki bu ‘kader planı’ da acılara neden oluyor” Acımız içindeyiz, ülkemizin başı sağolsun. Kızgınız, bir tabiat olayı karşısında asrın idari felaketine şahit olduk. En eğitimli, en disiplinli, en donanımlı ordunun deprem bölgelerine hayati dakikalarda gönderilmemesine kızıyoruz. Bu kararı verenler, kurtarılabilecek binlerce insanın yükünü taşıyor” dedi.

“İNSANLAR BENİ HUZUR İÇİNDE YAŞAM GÜCÜ VERDİ AMA VATANDAŞLAR GÜCÜ BETON BLOKLARIN ORTASINDA BIRAKTI”

Girgin, AKP hükümetini şu sözlerle eleştirdi:

“Beceriksizlik, kibir, inat ve karmaşıklık bu sürecin kötü yönetilmesinin dört ana sebebidir. Bu kişiler ‘beni rahat yaşa’ yetkisini verdiler ama iktidar vatandaşı beton blokların ortasında bıraktı. siyasi enkaz altında kaldı.1999 depreminden sonra Özel İrtibat Vergisi getirildi.’Deprem Vergisi’ olarak biliniyor.O zamandan beri vatandaşlardan ÖTV tahsil ediliyor.’Nerde bu vergiler?’ Sorulduğunda ‘Dubble yollara, demiryollarına, havaalanlarına gidiyor’ dediniz. Yaptığınız yollar, viyadükler çatladı, havaalanları kullanılamaz hale geldi, yaptığınız hastaneler ikiye bölündü.”

“HALA İSTİHBARAT BETON ÜZERİNDEDİR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “konutlar bir yıl içinde yapılacak” açıklamalarını hatırlatan Girgin, “‘Ben bir yıllığına ver, toplu konut yapacağız’ diyor. Akıl yine betonda.Çünkü emrinizde onlarca,yüzlerce kereste fabrikası müteahhidi var.Çekiciniz varsa her sorunu çivi olarak görmek istiyorsunuz.Erdoğan sorunu o şekilde de görüyor. Tek adam rejiminin piyasa mantığı, bizi götürebileceği yere getirdi” diyen “Modası geçmiş, modası geçmiş, modası geçmiş piyasaya dayalı ekonomi politikalarını bir kenara bırakmanın zamanı geldi. İşte burada her şeyi piyasaya ve halka arz edilmesi gerekenleri hayırseverlerin insafına bırakarak pazara geliyoruz” dedi.

“DEVLETİN AKLININ BİR KONTEYNERDE MUHTEŞEM BİR ŞEKİLDE SIKIŞTIĞINI GÖRÜYORUZ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Fethi Açıkel, “Memleketim Hatay’a depremin ilk günü öğleden sonra aynı saatte geldiğimizde maalesef bir şehrin ve Anadolu’nun diğer şehirlerinin deprem altında yıkıldığını gördük. yağmur ve karanlık Milletimizin enkaz altındaki çaresizliği, görev ve sorumlulukları Görevini yapmaktan çok uzak olan devlet görevlilerinin büyük çaresizliğini gördük Yıkılan hastaneleri, jandarma binasını, çaresizce bir çıkmaza saplanan devlet aklını gördük. Emniyet ve valilik binalarının yokluğunda konteyner.Ne yapacaklarını bilemeyen ve harekete geçmek için Beştepe’den talimat almak zorunda kalan bakanların şaşkına döndüğünü gördük: “Memurları şaşkın bir şekilde kamu görevlerini yerine getirmeye çalıştıklarını gördük. Kısacası derin bir afet yönetimi zafiyeti ve tek adam, ihtisas başkanlık sisteminin parçalandığını gördük” dedi.

“CUMHURBAŞKANI’NIN AĞZINDAN DÜŞEN TEK BİR SÖZ VE YÖNERGEYE BAKAN HERKESİ GÖRDÜK”

“Depremin olduğu ilk andan itibaren Hatay’ımızın elektrik kesintileri nedeniyle göremeyen, telefon ve internet kesintileri nedeniyle duyamayan ve konuşamayan, deprem nedeniyle Türkiye ile bağlarını koparan bir il konumuna düştüğünü gördük. İptal edilen havalimanı Hatay’ın ulaşım iletişim ve sağlık altyapısı Çökmüş halde bulduk Harabelerde çaresiz kalmış bir devlet zihniyeti ve saray işçisi rejiminin varlığını şokta gördük Üzülerek belirtmek isterim ki bir eksiklik vardı Bakanlıkların ortasında iletişimin olmadığı, uyumun olmadığı, AFAD, Kızılay, Türk Silahlı Kuvvetleri gibi güzide kurumlarımızın içi boş ve vasıfsız ekiplerinin ortasında ise, “Gördük ki ceset parçası kayboldu ve kayboldu. kurumlarımız uyum içinde çalışamadı. Herkesin Cumhurbaşkanı’nın ağzından çıkacak tek bir söze ve direktife baktığını gördük” dedi.

palandokenhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort