Haber

Gazeteci Tolga Şardan tutuklandı

T24 yazarı ve gazeteci Tolga Şardan, “MİT’in Cumhurbaşkanlığına sunduğu ‘adli rapor’da ne var?” diye sordu. başlıklı yazısının ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında getirildiği Sulh Ceza Hakimliği kararıyla tutuklandı.

Polis ekipleri dün Şardan’ın evinde yaklaşık bir saat arama yaptıktan sonra gazeteciyi gözaltına aldı. Ankara Adliyesi’nde ifadesi alınan Şardan, tutuklanma talebiyle adliyeye sevk edildi.

Adliyedeki sorgusunun ardından tutuklanan Şardan, Ankara Adliyesi’nden cezaevine götürülürken, “Biz gazeteciyiz, sonuçta gazetecilik yapıyoruz” dedi.

Şardan, SEGBİS aracılığıyla İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi’ne verdiği ifadede, “Ben o suçu işlemedim. Masumum. Tahliyemi talep ediyorum.”

“İstanbul’da neden soruşturma yapıldığını anlayamıyoruz”

Şardan’ın avukatları, Ankara’da gözaltına alınan gazetecinin İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanması kararına tepki gösterdi. Şardan’ın avukatı Yasin Gökberk Çınar, adli sorgusu sırasında; “Suçun mağdurları Ankara’da. Müvekkil Ankara’da yaşıyor ve çalışıyor. Haber Ankara’da çıktı. İstanbul’da neden soruşturma yapıldığını anlayamıyoruz” dedi. Avukat Suna Öztaşdönderen ise, “Davayı sizin yürütmeniz ilkeye aykırıdır. Arama ve gözaltı kararını veren mahkeme İstanbul mahkemesidir. Altında imzası da bulunan başsavcı da İstanbul’da” dedi ve savundu. “Şeffaflık açısından davanın Ankara’da devam etmesi gerekiyor.”

İYİ Parti üyesi şiddete başvuruyor: Hukuk manyağı

Tutuklama kararını eleştiren Ankara Barosu Başkanı Mustafa Köroğlu, “Tolga Bey’in yazısı eleştiri yazısı bile değil. Bir kaynaktan edindiği bilgiyi paylaştı. Yazdıkları adliye koridorlarında konuşulan şeylerdir. içeride.”

Şardan’ın tutuklanmasına tepki gösteren YETERLİ Parti Sözcüsü ve Ankara Milletvekili Kürşad Severli, “Siyasi nedenlerle alınan bu tür kararların yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığına gölge düşürdüğünü” savundu. “Çünkü hukuk devletinde yolsuzluk yapanların yerine görevini yapmaya çalışan gazetecilerin hapsedilmesi hukuk kaçağıdır” diye yazdı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu da 35 yıllık gazeteci Şardan’ın dezenformasyon gerekçesiyle tutuklandığına dikkat çekerek, “Basın özgürlüğünün ve yargı bağımsızlığının içinde bulunduğu durumdan bir kez daha utandık. Hindi!” Şartlarını kullandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Şardan hakkında başlatılan soruşturmaya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“MİT’in Cumhurbaşkanlığına sunduğu ‘adli rapor’da ne var?” Tolga Şardan tarafından 31/10/2023 tarihinde T24.com.tr internet haber sitesinde yazılmıştır. “Türk Ceza Kanunu” başlıklı yazının içeriğinin, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 217/A maddesinde düzenlenen “Kamuya Yanıltıcı Bilgiyi Kamuya Yaymak” suçunun unsurlarını oluşturan söz ve ifadeleri içerdiği dikkate alınarak, Şüpheli Tolga Şardan hakkında soruşturma kapsamında CMK’nın 160. maddesi uyarınca resen soruşturma başlatıldı. Şüpheli gözaltına alındı.”

Çarşamba günü Halk TV Genel Yayın Yönetmeni Dinçer Gökçe de Şardan’la birlikte “kamuoyunu aldatıcı bilgileri kamuoyuna yaymak” suçundan gözaltına alınmış, Gökçe ifadesinin ardından serbest bırakılmıştı.

ANKA, DW/SÖ,HT

DW Türkçe’ye VPN üzerinden nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu