Ekonomi

Kripto pazarları yükselişte: Bitcoin 25.000 dolara doğru ilerliyor

Investing.com – Kripto para piyasaları dün hızlı bir yükseliş kaydetti. Toplam piyasa değeri, fiyatta %8’lik bir artışla 1,1 trilyon dolara yükseldi.

bitcoinVe Ethereum son yükseliş dalgasını yönetti. Bitcoin (BTC) son 24 saatte %11 artışla 24.500 dolar bandına ulaşırken, BTC fiyatı günün ilk saatinde 24.900 dolardan döndü. Ethereum ise bire bir yüzde 8.5 fiyat artışı kaydetti ve şu anda 1.679 dolardan alıcı buluyor. Ethereum, son 24 saatlik yükseliş momentumunun zirvesinde 1.712 dolara kadar yükseldi.

Bitcoin son alım süreçleri ile son 6 ayın en yüksek seviyesine ulaşarak dikkatleri üzerine çekti. Bu yukarı yönlü hareket, Ocak ayından bu yana devam eden yükseliş ivmesiyle ayı piyasasının bittiği söylemlerini pekiştirdi.

Piyasayı etkileyebilecek olumlu gelişmelerin ortasında Binance’in ABD’li düzenleyicilerin soruşturmalarını sona erdirmek için para cezası ödemeye hazır olduğuna dair söylentiler var. Bu gelişme, Wall Street Journal’ın Binance Baş Strateji Sorumlusu Patrick Hillman ile yaptığı röportajın ardından geldi. Binance yetkilisi, şirketin geçmişteki hatalar için ceza ödemeyi kabul edebileceğini ve ilgili düzenleyici kurumların bu kapsamda çalıştığını iddia etti.

BinanceABD Adalet Bakanlığı tarafından 2018 yılından bu yana yürütülen kara para aklama ve cezai yaptırım soruşturmasının odağında yer alıyor. Kripto piyasalarının en büyük borsasının ABD soruşturması telaşına son vermesi, piyasaları rahatlatacak bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Uzmanlar, son zamanlardaki yükselişin etkileri arasında, büyük yatırımcıların açık pozisyonlarını kapattıklarından da bahsediyor. Coinglass verilerine göre dün Bitcoin’de ortalama 64,5 milyon dolar değerinde kısa pozisyon tasfiye edildi. Öte yandan küresel piyasalarda hisse senetlerinin yükselişi de yükselişi tetikleyen bir diğer faktör olarak gösteriliyor.

Altcoin piyasasında hızlı yükselişler kaydedildi

İlk 10 kripto para biriminin ortasında çokgen(MATIC), %10’luk fiyat artışıyla 1,35 dolara yükselerek öne çıkan altcoin oldu. BNBİyileşme devam ederken son 24 saatte %7,5 artışla 320 dolara yükseldi.

İlk 100 kripto paranın ortasında son 24 saatte en çok yükselen altcoinler BÜYÜ(%18,7), iyimserlik(%18,49), OKB (%17,5). İlk 100 içinde anın prestijine sahip kripto para birimi yok.

Author: Günay Caymaz

bayrakli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu