Haber

Kütahya’da Arsenikli Su Tehlikesi: İnsanlar Zehirleniyor

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Kütahya’nın Emet ve Hisarcık bölgelerindeki birçok köyün arsenikli su kullanmak zorunda kaldığına dikkat çekerek, “İnsanlar arsenikli su içtikleri için kan değerleri normalin 50 katı çıkıyor, 20, 30” İdrar ve kan örneklerinde ETİ Bor’a normalden kat daha fazla rastlanıyor. “Emet’te çalışan ve Emet’te yaşayan kişilerde çok yüksek düzeyde arsenik var. Artık bu insanların zehirlenmesine izin vermeyin. Kanser oranı çok yüksektir. Bu insanları hastalığa ve ölüme mahkûm etmeyin. Buraya düzgün su getirin veya büyükşehir belediyelerinden tankerlerle su getirin. Yeter artık” dedi.

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Kütahya’nın Emet ve Hisarcık bölgelerindeki birçok köyün arsenikli su kullanmak zorunda kaldığını, bölgede yaşayan vatandaşların ve Eti Bor fabrikası fabrikasında çalışan işçilerin kan fiyatlarının arsenik içerdiğini söyledi. normalden kat daha yüksek. Kasap şunları söyledi:

“Emet ilçemiz yıllardır arsenikli suya mahkûm. Burada insanımızın zehir içtiğini söyleyemem. Borun bulunduğu bu topraklarda maalesef arsenik var. Bütün sular çok yüksek oranda bor ve arsenik içeriyor. İnsanların içemeyeceği düzeyde. Biz yıllardır söylüyoruz, bu bizim ikinci dönem milletvekilliğimiz. Size de söyledik. Bu suyu, bu zehirli suyu insanlara içirmeyin.”

Kasap, Emet Belediyesi’nin ilçe merkezinde yaptırdığı çeşmede suyun akmadığını belirterek sözlerine şöyle devam etti:

“Ne yaptılar? Dağ suyu getiriyoruz dediler. Emet Belediyesi’nin yaptıklarına bakın, bakın su yok. İnsanlar arsenikli su içtikleri için kan değerleri 50 kat artıyor, 20, Emet Bor ve Emet’ten normalden 30 kat fazla idrar ve kan örneği alındı.” Çok yüksek düzeyde arsenik içerir. Aksi halde büyükşehir belediyelerinden tankerlerle su getirin. Bu insanları zehirlemeyin. ‘Artık yeter’ diyoruz.”

Kaynak: ANKA / Sağlık

yildirim-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu