Haber

KBY ile İran arasında yeni sınır kapısı

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKRG) ve İran heyetleri, Erbil’in Hacı Ömeran ilçesinde bir araya gelerek Kêleşin Sınır Kapısı’nın açılması konusunda anlaşmaya vardı.

Rûdaw’ın haberine göre Erbil ve Urmiye valileri, iki bölgenin ortasında ticari bağların teşviki ve turizmin geliştirilmesini içeren 20 maddelik anlaşmaya vardı. Buna göre IKBY ile Rojhilat (Doğu Kürdistan) ortasında yeni bir kapı açılacağı bildirildi.

‘KISA SÜREDE AÇILMASINI KABUL ETTİK’

Konuyla ilgili açıklama yapan Urmiye Valisi Muhammed Sadık Muitemiyan, “Kürdistan Bölgesi ile müzakere ettiğimiz en önemli konu, İran ile Kürdistan Bölgesi arasında yeni bir sınır kapısının açılmasıydı. Sidekan’da açılacak olan Kêleşin sınır kapısının da kısa süre içerisinde açılması konusunda mutabık kaldık.”

Erbil Valisi Omid Xosnav da imzalanan anlaşmaya ilişkin yaptığı açıklamada, “İmzaladığımız anlaşma 20 maddeden oluşuyor, daha önceki anlaşmalara güç katacak. Daha önce imzaladığımız anlaşmalar, Hacı Ömeran-Temercin sınır kapısında ticarette yüzde 25 artış sağladı. Her iki taraf da güçlü bir irade ile hem iş insanlarının, hem sanayicilerin hem de yerel halkın karşılaştığı sorunları çözecektir.”

‘YOL İNŞAATINA BAŞLADIK’

Keleşin Sınır Kapısı, Soran Bağımsız Yönetimi’ne bağlı Sidekan semtinde yer almaktadır. Soran Bağımsız Yönetimi’nden Helgurd Şêx Necib, “Yolları yapmaya başladık. Kapıyı açmak için ne gerekiyorsa yapmaya çalışıyoruz. Kısa sürede sonuç alacağız” dedi.

KBY ile İran arasında 7 sınır kapısı bulunuyor. Bunlardan 3’ü resmi, 4’ü gayri resmidir. Kapılardan yıllık 4 milyar dolar gelir elde ediliyor. (DIŞ HABERLER)

haber-cayiralan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu