Haber

Zaharova, savaş muhabirlerine yönelik saldırıyla ilgili açıklamalarından dolayı ABD’yi eleştiriyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Washington’un gazetecilere yönelik her türlü saldırıyı kınadığını söyleyen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ABD Temsilcisi Michael Carpenter’ı bu açıklaması nedeniyle eleştirdi.

Konuyu Telegram kanalında paylaşan Zaharova, “Birincisi, herhangi bir saldırının hem kurban hem de saldırgan için bir adı vardır. Kurbanın adı Rostislav Juravlev. Saldırganın adı Kiev rejimidir. ABD bu isimleri yüksek sesle söylemekten çekinmemelidir. İkincisi, her iki gazete aynı andaHem teröristlere yönelik saldırıları kınayanlara hem de bu saldırıları gerçekleştirenlere sponsor olunamaz” dedi.

Kendi kaynaklarıyla yürütülen hareketleri eleştiren ABD’nin tavrındaki tutarsızlığa dikkat çeken Zaharova, Amerikan tarafının Kiev’deki terör faaliyetlerine doğrudan sponsor olduğunu hatırlattı.

ABD AGİT Temsilcisi Michael Carpenter, Washington’un gazetecilere yönelik her türlü saldırıyı kınadığını belirtti.

Rusya’nın Donbass ve Ukrayna’daki özel askeri harekat bölgesinde görev yapan RIA Novosti savaş muhabiri Rostislav Juravlev, 22 Temmuz’da Ukrayna ordusu tarafından sivil bir aracın bombalanması sonucu hayatını kaybetmişti.

Saldırıda RIA Novosti foto muhabiri Konstantin Mihalchevsky, Izvestiya muhabiri Roman Polshakov ve operatör Dmitriy Shilkov yaralandı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın bu baskında misket bombası kullandığını açıkladı. Zakharova, daha önce Kiev’e misket bombası verenler de dahil olmak üzere Juravlev’in ölümünden sorumlu olanların cezalandırılacağını açıklamıştı.

cihanbeyli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu